top of page

Glutensiz Beslenme: Benim İçin Doğru Mu?


Glutensiz Beslenme Benim İçin Doğru Mu?, Hande Aldemir, İmza Doktor

‘’Glutensiz diyet yaptım kilo verdim‘’

‘’Sağlıklı olmak için glutensiz diyet yapıyorum’’

Eminim siz de benzer ifadelere rastlamışsınızdır.

Peki gerçekten glutensiz beslenme eşittir sağlıklı beslenme mi ?

Bir beslenme uzmanı olarak söylüyorum ki eğer çölyak hastası olmayan sağlıklı bir bireyseniz glutensiz beslenmenize gerek yok.

Çünkü gluten buğday, arpa, yulaf, çavdar gibi bitkilerde bulunan bir proteindir. Sağlıklı bireylerde tüketilen gluten sindirim sistemi enzimleriyle sorunsuz şekilde parçalanabilmektedir.

Durum böyle olmasına rağmen glutensiz diyet popülaritesi giderek artmakta ve glutensiz gıda endüstrisi orantısız bir şekilde büyümeye devam etmektedir.

Hatta geçen yıl yayınlanan bir çalışmaya göre, nufüsun %20’si teşhis edilmiş herhangi bir hastalığı olmamasına rağmen glutensiz beslenmektedir.

Sebepleri sorgulandığında ise kişilerin %62,2 si glutensiz diyetin daha sağlıklı olduğunu düşünmekte, %44,9’u ise vücut ağırlığı kaybı sağladığı için glutensiz beslenmeye devam etmektedir.

Glutensiz diyet yapan kişilerin kilo kaybetmesinin sebebi glutensiz beslenmeleri değil, genellikle glutenin yere aldığı işlenmiş gıdaları ve rafine karbonhidratları kesmeleridir.

Bilimsel kanıtlar da bu durumu destekler niteliktedir. Sağlıklı kişilerde ağırlık kaybı sağladığını gösteren yayınlanmış bir rapor bulunmamaktadır.

Glutensiz ürünlerin içeriği nedeniyle glutensiz beslenen kişilerde kalsiyum, demir, magnezyum, çinko, B12, folik asit gibi birçok vitamin & mineralde ve lif alımında yetersizlik görülürken sağlığı olumsuz etkileyen doymuş yağ, tuz, şeker ve ağır metal ( arsenik ve civa ) alımında ise artış görülmektedir.

Sonuç olarak ; Ne gluteni sağlığınızı olumsuz etkileyen bir düşman ne de glutensizliği kilo vermenize yardımcı bir dost olarak görün. Tam tahıllı ürünlere, tam buğday ununa sofranızda ılımlı bir şekilde yer açmaya devam edin. Sağlıklı günler..

Kaynaklar: Appetite. 2021;156:104958.

Clinical Nutrition. 2016;35(6):1236-41.

Comments


bottom of page