top of page

Kahve İçme Rehberi


Kahve İçme Rehberi, Hande Aldemir, İmza Doktor

Dünyadaki en popüler içeceğin sudan sonra kahve olduğunu biliyor musunuz? Çaydan vazgeçemeyen bir ülke olmamıza rağmen yılda kişi başı 1kg’dan fazla kahve tüketiyoruz.

Kahvenin sağlık etkilerine bakıldığında neden bu kadar popüler olduğunu anlamak zor değil. Çünkü düzenli kahve tüketimi;

•Enerji seviyemizi yükselterek daha az yorgun hissetmemize yardımcı oluyor.

•Metabolizma hızımızı arttırarak, yağ yakımını destekliyor.

•Depresyona karşı koruyucu bir etki gösteriyor.

•Fiziksel performansımızı iyileştiriyor.

•Alzheimer, demans (bunama) gibi nörolojik hastalıklara yakalanma riskimizi azaltıyor.

•Daha düşük inme ve ölümcül kalp hastalığı riski ile ilişkilendiriliyor.

Etkileri bu kadar çeşitli olsa da kahveyi daha çok güne başlamak için kullanıyoruz. Peki sabah kalkar kalkmaz kahve içmek doğru mu? Acaba kahve içmenin bir saati var mı?

Yapılan çalışmalar kortizol seviyesinin düşük olduğu zamanlara dikkat çekiyor. Yani kahve içmek için en ideal saatler sabah 09.30-11.00 ve öğleden sonra 13.00-17.00 arasında.

Sadece zamanlama yetmiyor, tüketilen miktar da oldukça önemli. Günlük kahve tüketiminin ½ ila 3 kupa bardak arasında tutulması gerekiyor.

Kırk yıl hatrı kadar kırk çeşidi de var. Yüksek oranda şeker içeren, kremalı, şuruplu kahvelerden uzak durulmalı. Filtre kahve, türk kahvesi ve çözünür kahveler tercih edilebilecek sağlıklı alternatiflerden.

Ayrıca birçok kişi kahveyi aç karnına iştah bastırmak için kullansa da, uzun dönemli sağlık çıktıları izlendiğinde kahveyi tok karnına içmek daha iyi bir seçenek.

Ne zamanı, nasılı, ne kadarı konuştuk. Kahvenizi kimle içeceğiniz ise size kalmış. Biz sevdiklerinizle içilen kahvenin tadı daha güzel, kalorisi daha az diye duyduk.

Kahvenizin yanında su içmeyi unutmayın! Sağlıklı günler…


Kaynaklar: BMJ. 2017; 359: j5024.

The European Society of Cardiology "Light-to-moderate coffee drinking associated with health benefits."

Comments


bottom of page