top of page

Normal Kilonuza Rağmen Obez Olabilir Misiniz?Dünyanın %22’sinin normal vücut ağırlığına sahip olmasına rağmen obez olduğunu biliyor musunuz?


Normal kilo ve obez kavramları yan yana ne kadar kafa karıştırıcı dursa da malesef tablo karşımızda.


Normal vücut ağırlığında olmanıza rağmen yüksek vücut yağ kütlesine sahip olmak “normal kilolu obezite” olarak tanımlanıyor.


Kalp hastalıkları, metabolik rahatsızlıklar, insülin direnci, iltihaplanma, damar sertliği riski ise normal vücut yağ oranına sahip kişilere göre daha fazla.


Bu nedenle, hem çocuklar hem de yetişkinler için vücut yağ ölçümünün düzenli olarak kontrol altında tutulması büyük önem taşıyor.


Kontrol için detaylı bir vücut kompozisyon analizi ve uzman değerlendirmesi en doğru yol olacağı gibi evde yapacağınız bazı ölçümlerle vücut yağ oranınız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.


İşte bunun için yapacaklarınız;

· Ayaklarınızı omuz genişliğinde açın ve dik durun.


Bel çevreniz için :

· En alt kaburga kemiğinizin bitişi ile iki yanda yer alan kalça kemiğinizin çıkıntısını belirleyerek arasındaki mesafeyi ölçün.

· Ölçtüğünüz mesafeyi ikiye bölecek şekilde orta noktaya mezuranızı yerleştirin.

· Nefes verin ve gevşek ya da sıkı olmamasına dikkat ederek ölçün.


Kalça çevreniz için:

· Kalçanızın en geniş olduğu yerden mezura ile ölçün.


İlk olarak bel çevreniz kadınlarda 88 cm, erkeklerde 102 cm üzerinde ise yüksek risk grubunda yer almaktasınız.


İkinci olarak bel çevrenizi kalça çevrenize bölün.


Çıkan sonuç kadınlarda 0.85, erkeklerde 0.90’nın üzerinde ise normal kilonuza rağmen vücudunuzun kronik hastalık riski için uyarı verdiğini söyleyebiliriz.


Beslenme alışkanlıklarınız, fiziksel aktivite düzeyiniz gibi yaşam tarzınızda yapacağınız değişikliklerle hastalık riskinizi azaltabilir, bir uzmandan destek alarak süreci en iyi şekilde yönetebilirsiniz. Sağlıklı günler…

Kaynaklar: Int J Obes (Lond). 2021 Oct;45(10):2141-2155.

Cardiovasc Diabetol. 2015 May 21;14:58.

コメント


bottom of page